Hojenie ďasna po extrakcii zuba

Každý stomatológ v Schill Dental Clinic robí všetko, čo je v jeho silách, aby zub zachránil. Extrakcia zubu alebo inak povedané jeho vytrhnutie je až posledným možným východiskom a tento zákrok sa zväčša podstupuje až v prípade, kedy je zdravie zuba nadobro stratené. Otázkou však stále ostáva, ako po extrakcii postupovať ďalej.

 1. Hojenie ďasna

  Vytrhnutie zuba je invazívny zásah do chrupu a z tohto faktu vyplýva aj následné hojenie. Hojenie extrakčnej rany trvá približne 4 až 6 týždňov. Počas tohto obdobia sa najprv zacelí ďasno, neskôr nasleduje hojenie kosti. Aj napriek tomu, že poškodený zub je už odstránený, miesto môže ostať ešte niekoľko ďalších dní citlivé a boľavé.

 2. Ako sa správať po vytrhnutí zuba?

  V prvom rade je dôležité ponechať si sterilný tampón, ktorý obdržíte od svojho lekára, v ústach ešte minimálne štvrť hodinu po vložení. Keď prestane účinkovať lokálna anestézia, dostavia sa prvé nepríjemné pocity, mierna bolesť a prípadne aj opuch. Tieto príznaky možno tlmiť ľadovým obkladom, avšak ten sa odporúča aplikovať len počas prvých dvadsiatich štyroch hodín. Neskôr by mohol spomaľovať proces hojenia.

  VIDEO: Čo Ne/robiť po extrakcii zuba

  Vyhýbajte sa podráždeniu ďasna

  Po extrakcii je dôležité vyhýbať sa faktorom, ktoré citlivé ďasno iritujú. Cigarety, alkohol či mliečne výrobky sa nachádzajú na prvých priečkach zo zoznamu vecí, ktoré by ste počas prvých dvadsiatich štyroch hodín mali vynechať. Čo sa stravy týka, tá sa odporúča najmä riedka a kašovitá, ideálne nie príliš horúca. Nadmerné teplo rane neprospieva, z toho dôvodu do úvahy neprichádzajú ani horúce obklady.

  Opatrná dentálna hygiena

  Poriadne dodržiavať dentálnu hygienu treba neustále. Jedinou výnimkou je práve vytrhnutie zuba. Po ňom by ste mali poškodené miesto ošetrovať veľmi opatrne. Na okolité zuby používajte mäkkú zubnú kefku s jemnými štetinkami, priamo miesto rany však nijako nedrhnite. V deň zákroku sa zdržte aj vyplachovania. Ústa potrebujú čas na vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá zabráni rane ďalej krvácať. Vyplachovaním tento úkon spomaľujete. Po druhom až treťom dni môžete hojeniu pomôcť výplachom s odvarom z byliniek. Vhodný je napríklad repík či šalvia.

 3. Kedy sa vrátiť naspäť do ambulancie?

  Pokiaľ sa váš stav začne po štvrtom dni od zákroku alebo dokonca neskôr rapídne zhoršovať, nepodceňujte to a navštívte zubného lekára opäť. To isté platí aj v prípade, že v mieste rany cítite niečo ostré a tvrdé a to aj napriek tomu, že vás miesto momentálne nebolí. Môže ísť o odlomený kúsok koreňa alebo úlomok kosti. Návštevu zubára by ste mali absolvovať aj v prípade, že rana neprestáva krvácať.

 4. Chýba mi zub, čo teraz?

  Medzera po vytrhnutom zube nie je len problém z hľadiska estetického, ale nepochybne aj zdravotného. Okrem toho, že sa u vás v budúcnosti môžu objaviť tráviace ťažkosti zapríčinené nedostatočným rozhryzením potravy, existujú aj iné riziká. Jedným z nich je problém s výslovnosťou. Mimo to chýbajúce zuby ovplyvňujú aj celkový výraz tváre a ak ich chýba viac, je len otázkou času, kedy sa dostaví efekt vpadnutých líc. Práve kvôli všetkým vyššie spomenutým dôvodom a tomu, aby sa zuby, ktoré vám ostali, nezačali neprirodzene posúvať, je nutné dieru zaceliť a zub nahradiť čo najvhodnejšou zubnou náhradou. V ideálnom prípade najprirodzenejšou a najlepšou zubnou náhradou , ktorou je zubný implantát.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.