Koreňová výplň ako riešenie mŕtveho zuba

Pravdepodobne vás to prekvapí, no viaceré štatistiky potvrdzujú, že na Slovensku má takmer každý dospelý človek starší ako 30 rokov aspoň jeden mŕtvy zub. Ak je správne ošetrený, nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, v prípade zanedbania však môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. Ako sa teda o mŕtvy zub správne postarať, ako prebieha jeho ošetrenie a aká je jeho cena?

Ako vznikne mŕtvy zub

Jednoznačne najčastejšou príčinou odumretia zubu je zanedbaný zubný kaz. Každý zdravý zub má totiž dutinku, v ktorej je umiestnená zubná dreň. Okrem nervových zakončení a samotného nervu sa tu nachádza i drobné cievky na odvod krvi, ktorou je vyživované zubné tkanivo. Rovnako sa tu nachádza aj systém, ktorého úlohou je odplaviť škodlivé látky zo zuba.

Ak však na zube vznikne zubný kaz, ktorý nie je ošetrený, bakteriálna infekcia preniká až do zubnej drene. Tá ďalej nezvláda byť zásobovaná krvou a v zube tak nastávajú viaceré procesy, ktoré pacient vníma ako veľmi nepríjemnú a bolestivú pulzujúcu bolesť.

Tá však môže po niekoľkých dňoch úplne vymiznúť a pacient tak nadobudne klamlivý pocit, že so zubom je už všetko v poriadku. Infekcia ale môže naďalej prenikať aj do ďalších oblastí a postihnúť môže dokonca očné štruktúry, cievy či dokonca oblasť mozgu. Nevyhnutná je preto včasná návšteva stomatológa — a to aj v prípade, že zub vás už bolieť prestal.

Výplň koreňových kanálikov ako riešenie

Mŕtvy zub je možné liečiť dvomi spôsobmi. Tým prvým je jeho extrakcia — ide teda o radikálne riešenie, ktoré sa zväčša používa len v prípade, že poškodenie zuba je priveľké a koreňová liečba by už nepomohla.

Koreňová výplň zuba (endodontická liečba) je oveľa častejšie využívanou liečebnou metódou a ide pri nej o súbor úkonov, ktorých cieľom je nielen záchrana zuba, ale aj zabezpečenie jeho spoľahlivosti a funkcie na obdobie ďalších rokov.

Priebeh liečby koreňových kanálikov

Aby bol tento úkon pre pacienta úplne bezbolestný, najskôr mu je podaná injekčná anestéza. Následne sa zo zuba odstráni kaz a až potom sa pristupuje k nájdeniu vchodov do jeho kanálikov. Nájsť pôvodný kanálik však môže byť veľmi náročné, keďže jeho priemer je cca len 0,3 mm.

Keď zubár všetky kanáliky nájde a spriechodní, pristúpi k ich rozširovaniu, čím zároveň zub zbaví všetkého odumretého alebo poškodeného tkaniva. Po týchto úkonoch sú zubné kanáliky pripravené na aplikovanie dezinfekčných roztokov, ktorých úlohou je likvidácia všetkých škodlivých baktérií a choroboplodných mikroorganizmov. Dezinfekčné roztoky sa do zuba aplikujú pomocou veľmi tenkých striekačiek.

Z hľadiska samotného úkonu i času však ide o náročnejší stomatologický zákrok, preto je možné, že spriechodniť kanáliky a vydezinfikovať ich nebude možné hneď pri prvom sedení. V tom prípade vám zubár do kanálikov nanesie dezinfekčnú pastu a zub uzavrie dočasnou výplňou. Jej výdrž je, samozrejme, individuálna, no v tom najlepšom prípade môže vydržať až tri mesiace.

K definitívnemu doliečeniu zuba príde vtedy, keď sa kanáliky definitívne vyplnia dvomi rôznymi materiálmi — jedným je riedka pasta, ktorá sa nanáša na vnútorné steny kanálika, tzv. sealer. Do neho sa následne vtláča syntetický kaučuk, ktorý vyplní celý priestor kanálika, čím vznikne dokončená koreňová výplň.

Zub je však následne potrebné vyplniť, a to buď dočasnou alebo trvalou výplňou. V niektorých prípadoch je potrebné na zub zhotoviť korunku, prípadne onlayou. Týmto krokom je náročný proces koreňovej liečby dokončený a zub môže opäť plnohodnotne plniť svoju funkciu.

Je bolesť zuba po koreňovej výplni normálna?

Koreňová výplň a bolesť sú dva pojmy, ktoré od seba, žiaľ, nie je možné vždy oddeliť. Ak ste podstúpili tento stomatologický zákrok, musíte rátať s tým, že zub s prečistenými kanálikmi môže byť ešte niekoľko dní veľmi citlivý na záhryz.

Táto bolesť môže byť spôsobená viacerými príčinami, ako napríklad:

  • preniknutím nástroja do kosti pri čistení kanálika
  • podráždením dezinfekčnými tekutinami
  • podráždením výplňovou látkou

Sprievodná bolesť by sa však mala sama stabilizovať a mala by odznieť najneskôr do piatich dní. Ak by sa tak nestalo alebo ak by sa zhoršovala, je nevyhnutné opäť vyhľadať vášho zubára.

Aká je cena koreňovej výplne zuba?

Výsledná cena koreňovej výplne je závislá od množstva a rozsahu jednotlivých vykonaných úkonov. Podrobný cenník stomatologických výkonov na našej Schill Dental Clinic nájdete tu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.