Ako rastú zuby a kedy je ich rast rizikový?

Zuby nás sprevádzajú celým životom. Okrem toho, že sú nástrojom na prvotné mechanické spracovanie prijatej potravy, esteticky dotvárajú náš úsmev a tým ovplyvňujú aj naše sebavedomie. Na to, aby mohli plniť tieto funkcie, však musia najprv správne narásť. Kedy sa tak deje, ako dlho to trvá a v akých prípadoch je ich rast rizikový? Odpovede na tieto otázky si prezradíme v tomto článku.

Kedy začínajú rásť prvé mliečne zuby?

Prvé detské zúbky sa začnú prerezávať medzi štvrtým až siedmym mesiacom života dieťaťa. Na túto skutočnosť upozorňujú opuchnuté červené ďasná, ktoré sú citlivé na dotyk, no taktiež chuť dieťaťa žuť všetko, čo je naokolo. Prvé v poradí sa na povrch predierajú rezáky, zväčša spodné. Vo všeobecnosti spodné zuby rastú skôr ako tie vrchné. Do prvých narodenín vašej ratolesti by mali byť vonku aj horné rezáky. Čo sa týchto zubov týka, dievčatá sa ich väčšinou dočkajú skôr ako chlapci.

Po rezákoch nasledujú takzvané „dvojky“, a teda zuby vedľa stredných rezákov, ktoré sa inak nazývajú aj druhé rezáky. Tento proces sa odohráva medzi deviatym až šestnástym mesiacom veku. Druhé rezáky rastú v pároch – jeden na pravej a druhý na ľavej strane. Do devätnástich mesiacov by sa dieťaťu mali v ústach objaviť stoličky, a to dolné aj horné približne v rovnakom čase.

Očné zuby sa u dieťaťa začnú prerezávať zhruba v šestnástom mesiaci veku, no niekedy sa tak nemusí stať až do dvoch rokov. Ak na očné zúbky čakáte dlhšie ako osemnásť mesiacov, optimálne by bolo navštíviť detského stomatológa a poradiť sa s ním. Netreba síce prepadať panike, no rast mliečnych zubov je chúlostivá záležitosť a je vhodné, aby ju mal pod dohľadom odborník. V prípade, že by niečo nešlo podľa plánu, môže teda okamžite zasiahnuť.

V troch rokoch by malo mať dieťa kompletný mliečny chrup, ktorý pozostáva z dvadsiatich zubov. Ak rozdelíme mliečny chrup na kvadranty, potom by sa v jednom kvadrante mali nachádzať dva rezáky, jeden očný zub a dve stoličky. Viac o číselnom označení zubov sa dočítate v našom článku o tom aké číselné označenia zubov používajú zubári.

Kedy mliečny chrup nahrádza trvalý?

Niekde v okolí štvrtého roku veku dieťaťa sa ústa začnú pripravovať na príchod trvalých zubov. Dieťaťu rastú čeľuste a tvárové kosti, čím sa priestor medzi jednotlivými zubami rozširuje a pripravuje miesto na pribúdanie tých nových. Mliečne zuby začnú vypadávať s nástupom do školy, čo je zhruba v šiestom roku života. Deje sa tak až do začiatku puberty, a teda zhruba do obdobia, kedy dieťa dosiahne dvanásť rokov.

Počas tohto obdobia jeho chrup pozostáva z kombinácie ako trvalých zubov, tak ešte stále aj mliečnych. Zuby môžu vypadávať v rôznom poradí, no väčšinou idú von tak isto, ako prišli. Prvé v poradí sú rezáky, neskôr druhé rezáky a takto to pokračuje ďalej. Stoličky pravdepodobne vypadnú až na záver – niekde medzi deviatym a dvanástym rokom. Dvanásťročné dieťa by sa malo pýšiť trvalým chrupom zloženým z dvadsiatich ôsmich zubov. Je však dôležité si pamätať, že čím neskôr sa začali prerezávať mliečne zuby, tým neskôr nastane aj ich kompletná výmena za trvalé.

Nesprávny rast zubov

Ako to už v živote chodí, z času na čas jednoducho veci nejdú podľa plánov a rast zubov nie je nijakou výnimkou. Či už dedičnými alebo vývojovo podmienenými vplyvmi sa môže stať, že zuby nerastú správne a vytvoria sa chyby chrupu, odborne nazývané dysgnácie. Reguláciou týchto chýb sa zaoberá čeľustná ortopédia tzv. ortodoncia. Špecialisti z tohto oboru sa – okrem iného – venujú liečbe práve chybne postavených zubov prípadne čeľustí, ktorá môže prebiehať tromi rôznymi spôsobmi v závislosti od individuálneho problému pacienta.

Sú prípady, ktoré možno riešiť len správnymi svalovými podnetmi. V iných treba pristúpiť aj ku skeletovým korektúram, vďaka ktorým sa naprávajú nesprávne pomery čeľuste. Keď nie je problém v čeľusti, ale v postavení konkrétneho zuba, pristupuje sa na liečbu, počas ktorej zubár zub posunie a zosúladí ho s ostatnými. To, ktorá možnosť je vyhovujúca práve pre vás, vám objasní náš stomatológ. Ak máte záujem dozvedieť sa viac kontaktujte nás.

Rast zubov múdrosti

Zuby múdrosti sú tretie stoličky, ktoré sa začínajú prerezávať zhruba v osemnástom až dvadsiatom roku života. Tento čas je však len orientačný. Zuby múdrosti majú zväčša atypické tvary a korene, preto sa s ich rastom môže spájať množstvo komplikácií. Sú ľudia, ktorí ani nevedia, že im zuby múdrosti už vyrástli, no tých je naozaj ako šafránu. Omnoho viac je tých, pre ktorých je slovné spojenie zuby múdrosti synonymom problémov. A tých môže byť hneď niekoľko.

Problémy pri prerezávaní zubov múdrosti

Zuby múdrosti alebo „osmičky“ sú vo všeobecnosti známe ako tie zuby, ktoré sa už „objavia“ pokazené. Túto skutočnosť možno pripísať tomu, že sa osmičky na svetlo sveta derú podstatne dlhšie ako zvyšok chrupu. Niekedy to trvá celé roky a počas tohto intervalu sa u pacienta striedajú obdobia bolesti a pokoja. Z času na čas prejde aj niekoľko týždňov bez toho, aby sa zub ozval, no keď o sebe následne dá vedieť, naozaj to stojí za to.

Medzi špeciality spojené s rastom zubov múdrosti patrí zvýšená telesná teplota, zápal mandlí, bolesti ucha či hrdla a v najhorších prípadoch aj strata hlasu alebo artikulácie. Ak na sebe spozorujete niektorý zo spomínaných symptómov, mali by ste bezodkladne vyhľadať zubného lekára, ktorý vám nastaví protizápalovú liečbu. V prípade, že sa potrebujete objednať ihneď a bez čakania, objednajte sa tu. Hoci antibiotiká zmiernia bolesť a potlačia zápal, celkový problém neriešia. Zub sa totiž ešte stále neprerezal, a teda trápenie ani zďaleka nekončí. V takejto situácii má pacient na výber z dvoch riešení. Buď si nechať zub múdrosti vytrhnúť, alebo podstúpiť takzvanú dekapsuláciu. Počas tejto procedúry stomatológ uvoľní mäkké tkanivá v okolí boľavého zuba, a tým vytvorí priestor na jeho jednoduchšie prerezanie.

VIDEO: Prerezávanie a rast zubov


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.