Medzizubné kefky: súčasť pravidelnej dentálnej hygieny

Medzizubné kefky sú pomôcky určené pre čistenie medzizubných priestorov. Na trhu možno nájsť niekoľko možných prevedení medzizubných kefiek vhodné na implantáty, zubné náhrady či detské zúbky. Použitie medzizubných kefiek mnohí užívatelia nahrádzajú zubnými niťami, ktoré však niekedy nezabezpečia dostatočné čistenie priestorov medzi zubami.

Čo je to medzizubná kefka?

Medzizubná kefka je nástroj používaný pri starostlivosti o ústnu dutinu. Cieľom používania medzizubnej kefky je odstránenie povlaku nahromadeného v priestoroch medzi zubami. Vďaka včasnému odstráneniu plaku predchádzame halitóze, parodontitíde či zubným kazom.

Medzizubná kefka pozostáva z malej obvykle plastovej rukoväte, ktorá sa pri použití uchopí medzi dva prsty. Malé rozmery uľahčujú manipuláciu v ústnej dutine tak, aby sa kefka pohodlne dostala aj medzi stoličky. Štetiny medzizubnej kefky môžu mať rôznu tvrdosť.

Štetiny medzizubnej kefky

Tvrdosť štetín určuje pre aký typ zubov je kefka vhodná. Tvrdšie štetiny s ich kónickým usporiadaním odstránia hrubú vrstvu zubného povlaku trvalých zubov, zatiaľ čo štetiny do tvaru valcu bezproblémov čistia priestory zubnej náhrady či implantátu tak, aby ich povrchová štruktúra nebola poškodená.

Mäkšie štetiny vyhovujú detským pacientom, ktorých ďasná sú citlivejšie a priestory medzi zubami porovnateľne menšie.  Štetiny v pravom uhle s nadstavcom sú určené pre čistenie priestorov zubov s ortodontickým aparátom (strojčekom).  

Veľkosti medzizubných kefiek

Efektivitu použitia medzizubných kefiek ovplyvňuje ich veľkosť. Nesprávna veľkosť medzizubnej kefky neplní funkciu, ktorá zabezpečuje čistenie interdentálnych priestorov alebo môže poškodiť ďasno.  V chrupe človeka sú zuby zoradené v rôznych rozostupoch a tomuto faktu je nutné prispôsobiť aj veľkosť medzizubných kefiek.

Veľkosť zubných kefiek by mala byť najlepšie taká, ktorá vypĺňa celý interdentálny priestor medzi danými zubami. Len vďaka pokrytiu celého medzizubného priestoru je možné efektívne odstrániť povlak.

Veľkosť medzizubných kefiek určí lekár, alebo dentálna hygienička na základe zmerania medzizubných priestorov.

Ako sa starať o medzizubnú kefku?

Medzizubná kefka si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Po čistení medzizubných priestorov štetiny obsahujú nie len povlak, ale aj rôzne patogénne látky spôsobujúce vznik zubného kazu. Preto odporúčame držať sa týchto pravidiel:

  1. Po každom použití medzizubnej kefky ju opláchnite pod tečúcou vodou.
  2. Pred cestovaním ju dôkladne vysušte a umiestnite do suchého púzdra.
  3. Po prekonaní choroby ju zahoďte a vymeňte ju za novú.
  4. Medzizubnú kefku nepoužívajte viac ako týždeň.

Pri správnom používaní môže kefka v závislosti od jej kvality vydržať 3 dni až 1 týždeň. Kefku vyhoďte ak spozorujete pokrivený drôtik či zhoršenú kvalitu štetín.

Ako používať medzizubnú kefku?

Správne použitie medzizubnej kefky je z pohľadu dokonalého čistenia interdentálnych priestorov kľúčové. Základom je výber správnej veľkosti kefky, ktorá pokryje celý priestor medzi zubami. Ak je veľkosť kefky správna, postačí pohyb dnu a von. Následne kefku vyberiete, opláchnite pod tečúcou vodou a aplikujeme na ďalší interdentálny priestor. V závislosti od veľkosti medzizubného priestoru odporúčame výmenu medzizubnej kefky za menší či väčší priemer štetín.

Ako často používať medzizubné kefky?

Periodicita používania medzizubných kefiek by mala byť minimálne 1 krát za deň. V prípade, že pacient disponuje väčšími interdentálnymi priestormi môže kefku použiť aj niekoľkokrát za deň a to za účelom odstránenia zvyšku jedál.

Medzizubná kefka preto predstavuje súčasť ústnej hygieny, ktorej by mala byť rutinou. Nahromadený plak, z ktorého následne vzniká zubný kameň, možno odstrániť profesionálnou dentálnou hygienou, ktorú by mal pacient podstúpiť 1 krát za 6 mesiacov.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.