Zuby múdrosti

Komplikácie so zubami múdrosti

Osmičky (tzv. zuby múdrosti) sa prerezávajú až v dospelom veku. A sú to zuby, ktoré spôsobujú pomerne veľa problémov. Panuje názor, že tieto zuby sú len “atavizmus” z prehistorických dôb a že pri súčasnom spôsobe stravovania človeka nie sú ku spracovávaniu potravy nutné.

Problémy, s ktorými sa stretávame pri zuboch múdrosti

Ak je zub múdrosti prerezaný len čiastočne (len časťou svojej korunky), môže dôjsť k zápalu ďasna v okolí konkrétnej korunky, ktorý môže byť vyvolaný zubným plakom. Povrchový zápal má potom tendenciu prenikať hlbšie a hrozí vznik cysty – čo môže spôsobovať komplikácie aj na okolitých zuboch. Navyše, cysta môže šíriť infekciu. Najčastejším problémom so zubami múdrosti je ich sťažené prerezávanie. Vzniká tak pocit tlaku v mieste uloženia zubu, opakované zápaly sliznice okolo a nad neprerezanými zubami, problémy s prehĺtaním až sťažené otváranie úst. V extrémnejšej podobe sa môže objaviť opuch lymfatických uzlín, bolesť a opuch príslušnej polovice tváre, zvýšená teplota a pocit malátnosti. Takýto stav je veľmi nepríjemný a väčšina pacientov v takom prípade bez váhania vyhľadá lekára. Neliečenie takéhoto stavu totiž môže prerásť až do čeľustného zápalu, čo v niektorých prípadoch môže byť až stav ohrozujúci život.

Liečba komplikovaných osmičiek

Konkrétny postup pri liečbe problémov so zubami múdrosti závisí od štádia ochorenia a od stavu pacienta. Neurčité a slabšie bolesti pri čiastočne prerezaných osmičkách niekedy vyrieši už zvýšená hygiena okolitej sliznice v kombinácií s lokálnym ošetrením v ambulancii stomatológa. Pri akútnom zápale sa zvyčajne nasadia antibiotiká, dezinfekcia v okolí korunky realizovaná výplachmi ústnej dutiny a po skľudnení sa zub odstráni alebo sa vykoná dekapsulácia. Dekapsulácia je chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba, aby sa tak zmenšil priestor, v ktorom vznikajú zápaly. Tento zákrok sa vykonáva v prípade, že má zub dostatok miesta, je správne postavený a má význam ho zachovať – tzn. má perspektívu plnohodnotnej funkcie. Pokiaľ celkový stav skomplikovala cysta, je nutné jej chirurgické odstránenie. V prípade, že je korunková časť zuba múdrosti dostatočne prerezaná, umožňuje to stomato-chirurgovi odstránenie zubu klasickým spôsobom – vytrhnutím s pomocou klieští. To je ten jednoduchší prípad. Pokiaľ nie je korunková časť zuba múdrosti dostatočne prerezaná alebo je zaklinená, či vyrastá bokom, je chirurgické odstránenie zuba múdrosti o niečo komplikovanejšie. V takých prípadoch sa musia “odklopiť” mäkké tkanivá nad zubom múdrosti, občas dokonca aj odstrániť kosti pokrývajúce osmičku. Až potom sa môže odstrániť samotný zub a následne sa rana musí zašiť. Výkon prebieha v lokálnej anestézii, ktorá pôsobí 2 až 3 hodiny. Sú aj kontraindikácie, pri ktorých sa neodporúča vykonávať chirurgické odstránenie osmičiek – a to pri poruchách zrážavosti krvi, pri ťažkých srdcových či pľúcnych ochoreniach, pri lokálnych zápaloch v ústnej dutine. V tehotenstve sa neodporúča extrahovať medzi druhým a tretím a medzi siedmym a ôsmym mesiacom.

Ošetrenie zubov múdrosti v Schill Dental - prečo práve u nás

V Schill Dental sme dostatočne vybavení aj na zložitejšie stomatochirurgické výkony, preto vám vieme efektívne pomôcť pri celom spektre problémov so zubami múdrosti. Postupy a technológie, ktoré používame, garantujú minimálnu bolestivosť výkonov. Pokiaľ vám komplikujú život zuby múdrosti, vieme vám poskytnúť rýchlu konzultácie aj úľavu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.