Blog

„Vybité zuby sú minulosťou. S úsmevom je lepšie.“

„Mal som pocit, že by to bol geniálny záber.“ Tanečníka a choreografa, Laca Cmoreja, zasiahol pri natáčaní klipu elektrický prúd. Dlhé týždne v nemocnici, prebudenie sa do reálnej bolesti, nekonečné preväzy ťažkých popálenín, okrem toho vybité zuby... „Je pravdou, že vtedy boli zuby posledné, čo by ma trápilo, aj keď potrebovali dať do poriadku. Bolo jasné, že sa zubárovi nevyhnem, keď sa ako tak zotavím. Zuby neboli vtedy témou číslo jeden.“ Lekári, rodina a neuveriteľná energia ho postavila na nohy a zakrátko aj posadila do ordinácie primára Alexandra Schilla.

Sladkosti, cukor a zubný kaz

Sladkosti, cukor a zubný kaz

Je med, stévia či sušené ovocie lepšia alternatíva pre zuby ako biely cukor?

Posvieťme si na cukor, med, rôzne sirupy, sladidlá, ovocie či sušené ovocie a ich vplyv na vznik zubného kazu. Dá sa vôbec jesť sladkosti a zachovať si pri tom zdravé zuby? Odpoveď nájdete v článku. Na začiatku píšeme o rôznych cukroch a sladidlách. Ak vás zaujímajú tipy, ako minimalizovať riziko kazu nezávisle od toho, ako sladíte, nájdete ich na konci článku.

Fajčenie a zuby

fajčenie a zuby

O tom, že fajčenie je zdraviu škodlivý zlozvyk, vie asi každý. Poďme sa ale pozrieť na to, aké riziko predstavuje fajčenie konkrétne pre zuby, ďasná a ústa a či je možné ho nejako znížiť. Ústa sú totiž prvé miesto, kam sa horúci dym, plný toxických látok dostane a tak niet divu, že výrazne ovplyvňuje stav práve týchto štruktúr.

 

Mliečny zub v dospelosti?

mliečny zub v dospelosti

Môže byť aj v dospelom chrupe prítomný mliečny zub?

Áno, môže. Táto situácia je bežná v prípade, ak mliečny zub nemá trvalého nástupcu, a teda nedôjde k jeho vypadnutiu. Riziko však spočíva v tom, že mliečny zub je nižší, nedosahuje úroveň žuvacích plôch okolitých zubov, a tým sa nezapája do žuvacieho procesu rovnako ako jeho trvalí susedia. Takýto zub tiež nie je vhodné posúvať zubným strojčekom a rátať s jeho využitím. V článku vysvetlíme prečo a tiež to, čo sa v prípade pretrvania mliečneho zuba do dospelosti odporúča.

Škrípanie zubov - čo ho spôsobuje, k čomu vedie a ako tomu zabrániť

škrípanie zubov

Škrípanie zubov - bruxizmus postihuje 10 % dospelých ľudí. Môže ísť o nočné škrípanie zubov, ktoré sa zaraďuje medzi poruchy spánku a o denné silné zatínanie žuvacích svalov, ku ktorému dochádza mimovoľne pri sústredení sa či šoférovaní. Dôsledkom bruxizmu môže byť poškodenie zubov a preťažovanie čeľustných kĺbov, vedúce k ich bolesti. Čo však spôsobuje potrebu zatínať zuby či škrípať nimi a ako sa dá tento problém liečiť? 

Je čas postarať sa o svoj úsmev

čas postarať sa o svoj úsmev

Pomaly sa môžeme tešiť na dni, keď znovu ukážeme svetu úsmev. Dovtedy máme chvíle, ktoré sme predtým venovali blízkym, len pre seba. Využime tento „zastavený“ čas na niečo užitočné, za čo si neskôr poďakujeme.

Pekné zuby - ako ich dosiahnuť

pekné zuby

Pekné zuby sú dôležité. Atraktívny úsmev so zdravými zubami pozitívne ovplyvňuje nielen vzhľad tváre, ale má významný vplyv na vývoj sebavedomia, sebadôvery a na prijatie jedinca sociálnym okolím. Avšak to, čo je považované za pekné sa v súvislosti so zubami menilo v priebehu dejín. Aké zuby vnímame ako pekné dnes?

Zubná kefka - ako sa o ňu starať

zubná kefka

Základom v starostlivosti o zdravé zuby a ďasná je zubná kefka. Aby nám zubná kefka slúžila, musíme jej dopriať správnu starostlivosť. Nie je to žiadna veda. Stačí ju len udržať čistú a v suchu.

Strach zo zubára dostal na frak

Na pani Dášku nemožno zabudnúť. Prišla k nám ustráchaná žena, ktorá sa neusmiala niekoľko rokov. Odišla sebavedomá dáma nielen s krásnym – a hlavne zdravým úsmevom, ale s takou energiou, ktorú možno iba závidieť.

Dobrý zubár - kde zažijete profesionalitu a príjemnú atmosféru

Dobrý zubár bez jedinej zlej recenzie

“Pán MDDr. Vladimír Strečko exceluje citlivou, odbornou precíznou a zručnou prácou pod mikroskopom. Všetky jeho zákroky boli časovo krátke a nedá sa tu veľmi hovoriť o bolesti skôr o veľmi príjemnej návšteve a komunikácii. Suverénne a prirodzene u mňa odbúral strach, a to normálne nie je ľahké.” Alena

“Bezbolestné a rýchle vytrhnutie stoličiek, pri ktorom som sa dokonca toľko nasmiala nakoľko Dr. Strečko má skvelý ľudský prístup. Príjemná atmosféra  na celej klinike, super zohratý tím šikovných ľudí :)” Klaudia

Trápi vás zlý dych?

Čo spôsobuje zlý dych a ako ho odstrániť

Halitóza, zápach z úst alebo tiež foetor ex ore je termín označujúci nepríjemný alebo obťažujúci, zlý dych. Halitózou nie je stav po zjedení cibule či cesnaku, ani nevoňavý dych po zobudení. Halitózu delíme na tri kategórie : pravá halitóza, pseudohalitóza a halitofóbia.

Ako ústne zdravie vplýva na to celkové

 

Čo sa deje v našom tele, ak naše ústne zdravie zanedbávame?

V našom tele všetko so všetkým súvisí. Jednotlivé orgány sú prepojené viac, ako si myslíme. Naše ústne zdravie je úzko prepojené s naším celkovým zdravím. V ústach máme vyše 700 druhov bakteriálnych rodov, ale aj vírusov a plesní. Spolu vytvárajú pestrý mikrobiálny ekosystém. Väčšina baktérií s nami žije v symbióze, no pri premnožení istých typov hrozí, že sa prostredníctvom krvného obehu dostanú do celého tela.  Môžu spôsobiť ochorenie iných orgánov, zhoršiť ako stav už existujúceho chronického ochorenia, tak aj priebeh operácií, hojenia či negatívnym spôsobom ovplyvniť tehotenstvo a pôrodnú hmotnosť bábätka.

Sliny a zubný kaz

sliny a zubný kaz

Ako spolu súvisia sliny a zubný kaz?

Sliny sú našimi veľkými pomocníkmi. Bez nich by sme nevedeli prehĺtať, zhoršilo by sa naše trávenie, rozlišovanie chutí, mali by sme doráňané ústa, rany by sa rýchlo infikovali a boli zapálené. No a v neposlednom rade by sme mali pokazené zuby. Sliny a zubný kaz spolu totiž významne súvisia, pričom sliny nám v boji proti kazu veľmi pomáhajú. Ako vieme pomôcť my im?

Dobré zuby v zrelom veku

Dobré zuby v zrelom veku

Dobré zuby je dôležité mať v každom veku pre ich vplyv na celkové zdravie. Pomôžeme vám nielen praktickou realizáciou, ale aj edukáciou a vysvetlením správnej starostlivosti.

 

Z pekných zubov dokonalé

Mária Zelinová

Predné zuby v správnych proporciách

Bez brúsenia a injekcií vám vytvoríme nový úsmev v priebehu pár dní. Navyše si môžete model nových zubov u nás vyskúšať “nanečisto”.

Zubný röntgen - je dôvod sa ho báť?

Posvietili sme si na zubný röntgen

Všetci ľudia na svete sme vystavení radiačnému žiareniu, nedá sa mu vyhnúť. Jednak prírodnému - z kozmického žiarenia, zemského žiarenia; a potom umelému, ktoré pochádza napríklad z TV a PC obrazoviek, či z lekárskych vyšetrení.

Ako rozoznať zubný kaz od zápalu zuba

zubný kaz vs zápal zuba

Zubný kaz či zápal zuba?

Napriek tomu, že sa jedná o dve diagnózy, veľmi úzko spolu súvisia. V ľudskom tele totiž všetky orgány spolu súvisia. Poškodenie jedného orgánu ovplyvňuje ďalšie a následne celý organizmus. V tomto prípade diagnóza zubného kazu ľahko prejde do diagnózy zápalu zuba. 

Zápal zuba a jeho príznaky

Zápal zuba vie nepríjemne potrápiť

 

Zatiaľ čo o zubnom kaze dlho nemusíme vedieť, keď sa zub zapáli, o tom určite vieme. Charakterisktická je silná, pulzujúca alebo bodavá bolesť, na ktorú málo zaberajú analgetiká. Môže vyžarovať do oka, čela, ucha, krku, či ramena. V závislosti od stavu zápalu môže bolesť vyvolať podnet (tepelný), pri pokročilom zápale už zub bolí stále, bez podnetu.

Oprava zubov

Oprava zubov kvalitne a na jednom mieste

Trápi vás bolesť zuba, vypadnutá plomba, starý mostík? Alebo máte dlhotrvajúci problém a neviete kam sa obrátiť? Behali ste kvôli OPG snímku po celom meste? Či ste boli odoslaní na čistenie kanálikov alebo implantát inde? Môžete prísť (nielen) na tieto zákroky k nám.

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie

Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa bude dať zub opraviť a hanby, že takto predsa nemôžeme teraz fungovať. Istý 11-ročný chlapec sa nám priznal, že dokonca preplakal skoro celú noc, keď sa mu zlomila horná jednotka. Takže subjektívne to malá katastrofa naozaj môže byť. Rozumieme a sme tu pre vás. 

Oprava zlomeného zubu kvalitne, krásne a rýchlo

Keď oprava zlomeného zubu nebolí

Keď sa vám zlomí zub, je to nepríjemná záležitosť nielen z estetického hľadiska, ale aj psychologického a zdravotného. Zub môže jednak bolieť, no môže sa aj zapáliť, či odumrieť.  Niekedy môže zub celý prasknúť a lomná línia môže prechádzať až do koreňa. U nás je každá jedna oprava zlomeného zubu odvedená kvalitne a precízne, s prirodzeným výsledkom, ktorý vydrží.

 

Rakovina hlavy a krku a rizikové faktory

Rakovina úst je podmienená hlavne vonkajšími faktormi a tie vieme ovplyvniť

Ochorenie, ktoré nikto nechce mať, je rakovina. Treba o ňom však rozprávať, pretože celosvetovo stúpa incidencia rakoviny hlavy a krku. Takto sa označujú onkologické ochorenia, postihujúce sliznicu horných dýchacích ciest. Väčšina uvedených nádorov sa vyskytuje v ústnej dutine, v hltane a hrtane. Na hlave a krku sa nachádza veľa krvných a lymfatických ciev, nádor vie rýchlo prerásť do týchto ciev a prostredníctvom nich metastázovať na iné miesto organizmu. Z toho vyplýva rýchly spád ochorenia a zlá prognóza. Rakovina hlavy a krku je dokázateľne podmienená fajčením, nadmerným pitím alkoholu a hpv infekciou.

 


Objednať
teraz